Vello Sermat “Sigtuna novellid”

Vello Sermat “Sigtuna novellid” (140lk, Välis-Eesti ja EMP, 1991)

65751777_2571423832881778_1991405111988977664_o.jpg

Vello Sermat oli Võrumaa poiss, kes aastal 1944 sõjapõgenikuna Rootsi jõudis ning Sigtuna eesti gümnaasiumis õppima asus. Raamatus räägitaksegi Sigtunasse sattunud Eestimaa noorte tegemistest – karmi korraga õppetöö, armumised, väljasõidud, aga ka surm. Taustal hiilib hirm Eestisse jäänud lähedaste pärast ja koduigatsus.
Lugesin seda raamatut ja sattusin samal ajal nägema filmi Roman Toist. Tema rääkis, et on kahte sorti välismaale läinud eestlasi: väliseestlased ja ulgueestlased. Ulgueestlased on küll kaugel, aga hing on Eestimaal ja süda ootab igat võimalust, et koju tagasi tulla. Need on inimesed, kes võõral maalgi üritavad oma kodumaa heaks midagi ära teha ja eesti keelt ning meelt edasi viivad – ESTO päevad näiteks (Sel aastal on ESTO Soomes, Helsingis, 27. juuni – 3. juuli). Ja siis on väliseestlased, kes oma isamaast ning emakeelest suuremat ei hooli. Hea on seal, kus parasjagu oled.
See oli nii emotsionaalne ja südamlik film! Klappis nii hästi raamatuga.
Millist eestlast ei teeks laulupidu ja armastus Eesti vastu natukenegi härdaks?

Selle Sigtuna raamatu noored õppisid ja tegid tööd lootusega, et ühel päeval saavad nad koju tagasi tulla ja taas peredega kokku. Kui paljudel see õnnestus, kui paljud jäidki Rootsi või rändasid sealt edasi Kanadasse ning USA-sse …
Sõda mängis inimestega ja pillas nad mööda ilma laiali.

Natuke naiivne, igatsusi ja hirmu täis raamat. Jättis südamesse veidi õõnsa tunde, nagu oleks ise sunnitud kodust kuskile kaugele minema ja sinna jäämagi.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s