Robert Louise Stevenson “Röövitud”

Teema 11: Raamat, mis on ilmunud sinu sünniaastal
Robert Louise Stevenson “Röövitud” (202lk. Eesti Raamat 1975)

000röövitud-catriona.jpg
Seda raamatut mäletan ma oma lapsepõlvest koduriiulis seismas. Ikka lugesin ma raamatu seljalt neid kaht sõna: röövitud ja Catriona, ning mõtlesin välja lugusid, mis selle Catrionaga küll juhtus ja kust ta rööviti. Kuna nende lugude luuletamine oli põnev ja Catrionaga juhtus alati igasuguseid huvitavaid asju, siis ma raamatu kaant ei avanud ja tegelikku lugu ei lugenud.
Kuni praeguseni, kui otsides raamatut, mis oleks välja antud aastal 1975 (eesti keeles), jõudsin sellesama looni. Hästi! Nüüd siis võtan ja loen.
Ütlen kohe ära, et “Röövitud” ja “Catriona” on kaks eraldi raamatut. Mis minu lapsepõlve õhulossid kaunist röövitud printsessist purustas… 😉
Lugesin läbi ainult esimese ja jätsin Catriona saatuse hooleks.

“Röövitud” on üks huvitav lugu noorest Davidist, kelle isa sureb, jättes poisile kirja ning juhised rännata oma lelle juurde. Poiss jõuab Shaw lossi, kus onu Ebenezer teda mitte avasüli vastu ei võta, vaid üritab temast igal võimalusel lahti saada. Pealtnäha tore aga jube ihne onu üritab poissi tappa, et too endale kuuluvat pärandust kätte ei saaks.
Onu trikitab poisi laevale, lootuses, et David müüakse orjaks, aga laev läheb põhja ja poiss pääseb.
Järgneb Davidi seiklus mööda Šotimaad ja hulga tolleaegset ajalugu, kus inimestega suheldes tuli väga täpselt jälgida, mis värvi on tema kuub ja millised mõtted on tema peas. Mulle jäi mulje, et kui sa just mõõga otsa sattuda ei tahtnud, pidid sa olema nagu kameeleon – laveerima perekondade soosingu, alatute “usumeeste” ja mornide mägilaste vahel.
Naljakas, kuidas see lihtne maapoiss David selle kõigega hakkama sai.
Aga raamatutes lähebki kõik nii, nagu kirjanik tahab, et peategelasel läheb. Pmst. oleks Stevenson võinud juba 10. leheküljel lasta poisil pimedas tornis kipakast trepiastmest mööda astuda.
Hea meelega kirjutaks igal hommikul ka enda päeva stsenaariumi valmis

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s