Robert Louis Stevenson “Eesliga Sevennides”

100. Robert Louis Stevenson “Eesliga Sevennides” (Eesti Raamat 176lk.)
14724440_1347262925297881_7226449290362834145_n.jpg
Raamatus “Kõndimise filosoofia” viidatakse mitu korda just sellele raamatule ja tuuakse välja toredaid tsitaate. Seega oli mul vaja ka see läbi lugeda. 🙂

“Eesliga Sevennides” on kõndimise lugu. Stevenson, koos oma iseloomuga emaeesli Modestinega, rändasid 12 päeva Prantsusmaal, Sevennides. Raamatuke on päevik nende sekeldustest, loodusest ja inimestest, keda nad teel kohtavad.
Eeslid, nagu eeslid ikka – kavalad, targad manipulaatorid. No kuidas sa nüpeldad pisikest halli eeslikest, et too vahelduseks ka mõne kiirema sammu teeks? Modestine hiilgas igal juhul kogu raamatu vältel tarkusega ja tundis väga hästi ära, et tema reisikaaslane on algaja eeslijuht. Nii siis juhtuski, et kui Stevensonile öeldi, et mees jõuab ühest külast teise pooleteise tunniga, oli tema ootus, et Modestinega koos sinna nelja tunniga jõutakse, pehmelt öeldes liialdatud…
Seega tuli neil palju kordi tähistaeva all ööbida ja need öised kirjeldused olid jumalikud!

*Katuse all on öö surnud monotoonne ajavahemik, aga väljas tähtede ja kaste ja lõhnade keskel möödus see kergelt ning koos tundide vahetumisega muutub ka looduse pale. See, mis seinte ja kardinate vahele pigistatud inimesele näib ajutise surmana, on väljas magajale üksnes kerge ja elav uinak. Kogu öö võib ta kuulda looduse sügavat vaba hingamist, sest isegi puhates pöörab loodus ennast ja naeratab. Majas viibivatele inimestele on koguni tundmata üks ärev tund, mil ärkvelolek ületab uinuva poolkera piirid ja kogu väline maailm tõuseb jalule. See on tund, mil kukk kireb esimest korda, mitte veel selleks, et koitu kuulutada, vaid otsekui rõõmsameelne vahimees, kes kihutab öö kulgu tagant.

See ilus lõik jätkub peaaegu terve peatüki jooksul.

Armas koht raamatust oli ka see, kus peale üht eriti hea unega ööd viskab rändur põlluserva mõned mündid. Tänuks hea voodi eest.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s