Frederic Gros “Kõndimise filosoofia”

99. Frederic Gros “Kõndimise filosoofia” (231lk. TLÜ kirjastus)
14724376_1345932535430920_1136569339382801012_n.jpg
Nii hea raamat!!!
Sellisest asjast, nagu kõndimisest on võimalik kirjutada suurepärane raamat! Mõtled küll, et mis see siis ära ei ole – liigutad oma jalakesi teineteise ette, tõmbad kopsu õhtu täis ja muudkui kulged. Aga see on hoopis peenem kunst.
Raamat tutvustab kuulsaid kirjanikke-filosoofe, kes armastasid kõndida. Näiteks Nietzche, Rousseau, Rimbaud, Kant. Kuidas nad noorena kodust jalga lasid (ikka jalgsi), rändasid linnast linna, sättisid endale kuskile pesa ja tegid siis päevi kestvaid jalutuskäike. Sest ega toas raamatute keskel ja toolile kokkuvolditult ei saa mingit haaravat raamatut kirjutada! Kirjutamiseks on vaja, et su ümber puhuks tuul, sahiseks rohi, laulaks linnud. Et su hing oleks vaba ja mõte saaks lennata. Sest kui lugeja su teose kätte võtab ja see venib ning kuidagi ei edene, on selge, et see on kirjutatud toas, laua taga kükitades. Aga selleks, et lugeja koos raamatu lehtedel oleva tekstiga lendu tõuseks, pead selle kirjutama kesk kõrgmäestike tuult või lõunase sooja briisi ajal. Hing värsket õhku ja joovastust täis.

Kõndimine ise ei ole aga mingi sport. Tokke pole kätte vaja ja tempot pole mõtet arendada. Hea kõndija justkui liugleb edasi. Tema jalad teevad õhus ringe. Kehv kõndija aga kord tõstab tempot, siis aeglustab, tema otsmik on märg ja ta kipub hingeldama.
Kõndimisel loeb vaid taeva intensiivsus ja maastike kirkus. Isegi muusika headusest annab märku see, kes jalad muutuvad seda kuulates rahutuks ja soovivad liikuma hakata.
Frederic-Gros_author_full.jpg
Kõndima peab alati vaikuses. Ei ole vaja karta, et kuidas ma küll lähen üksi jalutama… Inimene ei ole kõndides kunagi üksi, esimeste sammudega hakkavad juba keha ja hing omavahel koostööd tegema. Jalad viivad sind edasi ja hing kiidab jalgu.

Selles raamatus on nii palju nauditavat, et seda peab lugema ja siis veelkord lugema ja jätma ta öökapile, et hommikul ärgates võiks ta kuskilt avada ja teha plaane, kuhu täna kõndida võiks.
Soovitan kindlasti kõigile! Ka neile, kes (veel) kõndida ei armasta.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s