“Amenemhet I õpetus oma pojale Senusertile”

45/53 Teema 49: Raamat kõige kaugemast maast, kus sina ise oled käinud.
“Amenemhet I õpetus oma pojale Senusertile”, tõlge ja kommentaarid Sergei Stadnikov (Tallinna Ülikooli kirjastus, 103lk)
13432326_1240161386008036_5440583284457752969_n.jpgKõige kaugem koht, kus ma käinud olen, on Egiptus.
Juba kooliajal kujunes ajalooõpe niimoodi, et vanale ajale – Egiptusele ja Roomale ja Kreekale, kulus tohutult aega ja kui uuema ajani jõudsime, siis sai kool läbi. Samas ajalootempos liikusin läbi kolme kooli, nii et vana aeg on eriti armsaks saanud.

Huvitav on Stadnikovi sissejuhatus tekstile endale, kus räägitakse jumaluse seisuses olevatest vaaraodest, sellest, et kui valitseja on terve, on maagi õnnelik. Juba Egiptuses pandi alus tänapäeva Põhja-Korea fenomenile, kus maa naabrid on kõik haletsusväärsed ja jumalkuningas ei saanud nendega võideldes ametlikult kunagi kaotuse osaliseks.

Kuningas Amenemhet I oli 12. dünastia rajaja. Tema õpetuse oma pojale olla peale tema surma kirja pannud kuulus tark Heti. Arvatakse, et teos pandi kirja kuninga tellimusel näitamaks seda, et tema pojal pole tema reetmise ja tapmisega mingit seost. Õpetuses hoiatatakse reeturlike inimeste eest ja soovitatakse mitte kedagi usaldada. Erakordne on ka see, et pojale antakse edasi sõnum: “valitse minust paremini!”. Tavaliselt piirdutakse sellistes teostes vaid kuninga valitsemisaja tegude ülistamisega.

Ära usalda venda, ära tunne sõpra, ära loo endale usaldusaluseid – see ei toimi!

Kuldsed sõnad kaugete aegade tagant.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s