“Amenemhet I õpetus oma pojale Senusertile”

45/53 Teema 49: Raamat kõige kaugemast maast, kus sina ise oled käinud.
“Amenemhet I õpetus oma pojale Senusertile”, tõlge ja kommentaarid Sergei Stadnikov (Tallinna Ülikooli kirjastus, 103lk)
13432326_1240161386008036_5440583284457752969_n.jpgKõige kaugem koht, kus ma käinud olen, on Egiptus.
Juba kooliajal kujunes ajalooõpe niimoodi, et vanale ajale – Egiptusele ja Roomale ja Kreekale, kulus tohutult aega ja kui uuema ajani jõudsime, siis sai kool läbi. Samas ajalootempos liikusin läbi kolme kooli, nii et vana aeg on eriti armsaks saanud.

Huvitav on Stadnikovi sissejuhatus tekstile endale, kus räägitakse jumaluse seisuses olevatest vaaraodest, sellest, et kui valitseja on terve, on maagi õnnelik. Juba Egiptuses pandi alus tänapäeva Põhja-Korea fenomenile, kus maa naabrid on kõik haletsusväärsed ja jumalkuningas ei saanud nendega võideldes ametlikult kunagi kaotuse osaliseks.

Kuningas Amenemhet I oli 12. dünastia rajaja. Tema õpetuse oma pojale olla peale tema surma kirja pannud kuulus tark Heti. Arvatakse, et teos pandi kirja kuninga tellimusel näitamaks seda, et tema pojal pole tema reetmise ja tapmisega mingit seost. Õpetuses hoiatatakse reeturlike inimeste eest ja soovitatakse mitte kedagi usaldada. Erakordne on ka see, et pojale antakse edasi sõnum: “valitse minust paremini!”. Tavaliselt piirdutakse sellistes teostes vaid kuninga valitsemisaja tegude ülistamisega.

Ära usalda venda, ära tunne sõpra, ära loo endale usaldusaluseid – see ei toimi!

Kuldsed sõnad kaugete aegade tagant.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s