Fredrik Backman “Mees nimega Ove”

40/53 Teema 50. Legendaarne raamat – kultusteos
Fredrik Backman “Mees nimega Ove” (319lk. Tänapäev)
13100934_1212573912100117_9163282786089036898_n
Sellest raamatust on saanud Rootsis kultusteos. Ülipopulaarne, inimlik, südamlik, naljakas, väga haarav – siin on kõik, mida ühelt väga healt raamatult oodata saab! Ja oi, kuidas ma ootasin, millal see eesti keelde tõlgitakse! Aasta tegu, kirjastus Tänapäev, aitäh!!! 😀

Ove on 59-aastane mehejuurikas. Torisev ja ebaviisakas. Pahur vanamees. Tema elu värv ja rõõm, abikaasa Sonja, on kuue kuu eest surnud ja Ove ei leia enam elul muud mõtet, kui abikaasale järgneda. Niisiis katsetab ta erinevaid mooduseid elust lahkumiseks, aga alati ilmub mingi paganama segav faktor ja Ove on koledasti vihane, et isegi enesetappu ei saa siin maal rahulikult teha.
Ove elab ridamajas ja tal on hulk lihtsalt totakaid ja vähem totakaid ja rohkem totakaid naabreid. Elu kulgeb siiski üsna rahuldavas rütmis, kuni naabermajja kolib häiriv perekond – rootslasest Blond Lontkõrv oma pisikese tõmmu ning raseda naise Parvanehi ja nende kahe lapsega. Esimene asi, millega Blond Lontkõrv hakkama saab – tagurdab auto järelkäru Ove peenrasse (mis sest, et seal midagi ei kasva!) ja seejärel postkasti otsa.
Ega sellisest mehest polegi midagi head loota – see on üle meeter kaheksakümne pikk, sel ei jõua veri ajusse, teab Ove…

Nagu häirivast naabriperest veel vähe oleks, hakkab üks kassiroju ka Ove hoovis istumas ja ennast lakkumas käima. Endal on pool saba puudu, kasukas auguline, aga ülbe pilk silmis ja ei reageeri kuidagi, kui Ove teda puukingaga viskab. Või noh, reageerib küll – vaatab Ovet kui lollakat, kes isegi kassile pihta saada ei suuda. Siis ronib, kurivaim, veel Ove lumehange magama ja külmub poolsurnuks ja Ove peab teda siis enda juurde kostile võtma ja poputama hakkama!
Ja enesetappu ei lasta siin maal ikka teha, kogu aeg keegi segab…

Kogu selle lõbusa loo taga kulgeb aga Ove enda traagiline elulugu. Tema isa surm, võitlus elu eest, tema abikaasa kurb lugu. Inimene ei muutu ju niisama pahuraks, elu aitab sellele kaasa.

Ühesõnaga – selle raamatu lugemine oli üks hiiglama suur nauding! Pisarad ja rõõm käsikäes.

Ja head uudised – jõulude ajal tuli Rootsis välja film nimega “En man som heter Ove” ja kohe varsti, 20. mail, jõuab see ka meie kinodesse!
Vaadake kindlasti treilerit:
https://youtu.be/29avEVmaEL8
Hiljem: film on hea. Mitte suurepärane, aga hea. Osatäitjad on väga hästi valitud.

Väga hea filmimuusika on kuulatav ka Spotifys:
https://play.spotify.com/album/2cD7lCGz1R2PRWYjhFUvqk

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s