Torgny Lindgren “Pistodaga Madonna”

Samade initsiaalidega auroti raamat: Torgny Lindgren “Pistodaga Madonna”.
(248lk. Eesti Raamat)
11054306_975980202426157_8469269708366751231_n.jpg
Esiteks – võeh, mis kaanekujundus!
Olin ülimalt õnnelik kui Pärnu Keskraamatukogu riiulite vahel ringi käies leidsin lõpuks T ja L-iga autori. Seal oli isegi valikut, millist raamatut temalt võtta, aga mõte järjekordse novellikogu lugemisest mind just ei vaimustanud. See siin oli aga täpselt paraja paksusega ja lisaks sellele – ma loen enne otsustamist, kas valin raamatu või mitte, läbi selle esimese lehekülje. Ja sel raamatul oli ta huvitav.
Minu rõõmuks toimus osa tegevusest ka Stockholmis, nii et äratundmisrõõmu jagus.
Aga lugu ise sobib suurepäraselt ilmestama meiegi tänapäeva – kui ilmneb, et oled rikkaks saanud, naeratavad sulle kõik ja oled oodatud külaline isegi panka. Kohe tekib su vastu huvi maksuametil, kes ei usu midagi loogilist, mida neile oma rikkuse tekkimise kohta räägid. Kogu su elu viiakse su juurest ära, pangas ei rõõmustata enam su üle. Ajalehed kirjutavad kõikvõimalikke hullusi, mis neile pähe tuleb. Ja kui siis selgub, et oled ikkagi süüta, patsutavad ajakirjanikud taas sulle seljale: “me ju uskusime kogu aeg sinusse!”.
See oli pildiraamijast jutustaja lugu.
Huvitav oli ka tema lapsepõlve mängukaaslase, pisikese punapäise preili sirgumine, kuidas ta ema pmst. müüs tüdruku ära talendiotsijale ja kuidas too tegi tüdrukust kuulsa artisti Paula. Kellegi, kes tüdruk oma hinges üldse olla ei tahtnud.
Kohati natuke ulmeline lugu. St. asjad, mis juhtusid, tekitasid tunde, et nii ei saa tegelikult elus juhtuda. Mis sest, et kogu lugu oli kirja pandud kui täiesti reaalses elus toimunud sündmuste ahel.
Aga lõpp oli tore – hea inimene, pildiraamijast jutustaja, saab kõigile temast üle sõitnud inimestele kätte maksta. Lisaks leitud armastus ja hunnik raha. Sest nii, nagu raamatus kirjutati: ainus asi, millel on elus tähtsust, on raha. Raha – see on olemasolu sisu. Raha on kokkuvõte kõigest.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s