Peenramaa sünd

Mäletan lapsepõlvest meie suurt kasvumaja, kus kõrgusid minust pikemad tomatitaimed ja laest rippusid pikad kurgid. Minu ülesanne oli tomatitel lehekaenaldest kasve murdmas käia. Kui suuremaks sain, siis ka kastekannuga toimetada. Ja oh seda tomatiuputust, mis meid igal suvel tabas! Kõik kortemajade sugulased ja sõbrad jäid kuuks ajaks tomatidieedile 🙂
Lõhn, mis mul siiani ninas on – sooja, värske tomati lõhn! Oma kasvumaja tomati lõhn.. Imeline!

Tol ajal oli meil ka aias peenramaa. Maja taga, praeguse kuuri asemel.

Ajad läksid ja peenramaa asemele kerkis kuur, peenrad kolisid maja küljepeale, Valge Klaari õunapuu alla. See ei meeldinud mulle eriti, sest õunad olid pidevalt porised..

Sel ajal oli meil kodust eemal ka suur kartulipõld ja hiljem kasvatasime ka suhkrupeete. Igasugu nalja on tehtud 🙂

Aastat 10 tagasi oli meil peenramaa maja ees õunapuu all. Maasikad, sibul, redised, petersell. Kõik oli käepärast.
Siis sai lõpuks kõigil rohimisest villand ja peenarde asemele sai muru. Jäid vaid maasikad, mis kolisid ühest kohast teise ja siis kolmandasse. Kasvuhoone müürist sai terassi alus.
Lõpuks kadusid ka maasikad. Jäid vaid vaarikad, marjapõõsad ja õunapuud.

Nüüd võib vist rääkida sellest, kuidas inimene peab jõudma teatud vanusesse, et hinnangud muutuks. Nõme aiatöö ja vastik rohimine on muutunud mõnusaks lõdvestuseks töö jms. vahel. Aiast on saamas jälle mitte vaba aega raiskav paik, vaid koht, kus on nii mõnus tegutseda! Ja siis seista ja oma kätetööd imetleda 🙂

2012 kevadel pidasime maha ühe perekondliku nõupidamise. Jõudsime järeldusele, et on ikka nõme küll osta poest lahustes kasvatatud salateid ja tilli ning plastmassist tomateid kui endal on olemas aed! Muru asemel on ka pigem pinnakattetaimede segu, nii et pole kahju sellest loobuda.

Alustasime sellega, et tellisime koorma hobusesõnnikut ja laotasime selle aeda maha. Kastsime, vihm kastis. Kui sõnnik juba tükkideks kuivanu oli, siis rehitsesime selle murult ära ja peenramaatöö võis alata.

10. mai 2012
01s6nnik

Esimene asi – Lynx juuris välja vana punasesõstra põõsa. Tõmbasime välja ka kaks vana mustsõstart ja panime nende poegadest kaks uut põõsast kasvama. Mitte keset aeda, vaid kenasti aia äärde. Tasandasime kasvumajale platsikese ja sättisime raami maha. Lynxil ei läinud sugugi kaua aega, et maja püsti oleks ja sarikapärja panime ka 🙂

02p66sad

03kasvumaja

Nüüd jäi meile kena suur platsike, mis raske labidatöö tulemusena muutus ilusaks musta mullaga platsiks.
Lugesin enne igasugu õpetusi, kuidas peenramaad rajada. Küll soovitati seal kogu peenramaa alla jääv taimestik Roundupiga ära mürgitada, küll kilega katta, et see ära kuivaks jne jne. kindlasti ei soovitatud muru lihtsalt ümber kaevata – rohud pidid läbi kasvama. Pisasime aru ja otsustasime – ei mingit mürki! Kaevame platsi läbi ja korras. Ema oli eriti põhjalik ja pmst. rohis muru igalt labidatäielt välja. Mina ei olnud nii põhjalik, mina rohisin välja ainult võililled. Tulemus oli tegelikult sama, sest kogu suve jooksul ei kasvanud ükski murututt kuskilt läbi!

04peenramaa

Kuna platsi keskele jäi armas kõrgem peenrake, siis jätsime sinna mõned pojengid ja paneme hiljem ka flokse lisaks. Pojeng on ikka pirts lilleke küll! Kaevasin temast umbes 50cm kauguselt. Ju siis läksin mõnele juurejupile pihta, igal juhul seisis ta mul mitu päeva, pea longus ja väljanägemine räbal. Pika kiitmise tulemusena ajas ennast ikka püsti ja õitses kenasti.

Sammusin mullapeale peenarde vahed. Mitte tavalised, kandilised, vaid väiksed saarekesed ja kiired. Kuna ma olen täielikus vaimistuses kõndimisest ja sammude kogumisest, siis pole ju probleemi, et peenramaa pole lihtsalt läbitav 😉 Ja perekond kõnnib ka hea meelega. Vähemalt ei torise nad avalikult 😉

enneJAparast

Mida me külvasime:
*kaht sorti rediseid – punased valgete otstega ja piklikke punaseid.
*punase lehega salatit
*rohelise lehega salatit
*porgandid
*sibulad laukude saamiseks ja mugulate saamiseks
*herneid
*basiilikat
*tüümiani
*melissi
Ja suur-suur ports maasikaid – 67 taime!!! Enamus Polkat ja üks peenratäis ka Honeyone`i (oli vist nii see nimi..).
Ja maasikad ÕITSEVAD juba!!! 😀 No mida on veel õnneks vaja..

Kevadeti armastan ma turul käia. Sel aastal oli selleks ka suur vajadus, nii et saabusin sealt tagasi nagu suur kaamel, kotid ja korvid istikuid täia!
Esimese tähtsusega olid muidugi tomatid kasvumajja. Sain tavalisi punaseid, rohelise-punase triibulisi, kollaseid suuri ja kollaseid kobaras ja härjasüdameid ka.

06turg

07turult

05kasvumaja

Ja kurki on. Mõnusat lühikest, peenardel laiutamas.

Ja on veel üks eriline asi – maasikvaarikas! Ostsime sügisel Palamuselt, lätlase käest. Marjad pidid tulema vaarika väljanägemisega ja maasika maitsega. No eks näis.

Koos peenramaa tekkimisega on meie aed ka lillede võrra rikkamaks saanud. Suvelilled ja uued roosid. Veel ootavad istutamist ja kasvavad pottides nii mis mühiseb.
Lynx võõpas pühapäeval puidust peenraääri ja pidi need nädalavahetusel. Tundsin ennast veidi kehvasti, et ma kaasa aidata ei saanud – sõitsime nimelt emaga Londonisse ja Lynx, tubli mees, jäi koju tööd tegema.

09äärev66be

08ääred

Juunikuu algus ja redised ning herned juba kasvasid 🙂 Sibulad ka.

Kui Londonist tagasi tulime, oli Lynxil suur osa peenraäärtest juba paigas. Tubli mees!
Nüüd oli aeg ette võtta kaevuümbrus.
Selle kaevuga on pidevalt jännatud. Betonrõngad said roheliseks värvitud, aga värv kukkus laiguti maha ja väljanägemine polnud enam kiita. Käisime ehituspoes ja Lynx leidis sealt puidust aialipid, mis sobisid kenasti kaevumantliks! Ta kinnitas need metall-lindiga üksteise külge, et mulla mängimine neid paigast ei nihutaks ja sättis siis korralikult ümber kaevu. Ahjaa – mulla kaevasime kaevu ümbrusest välja ja panime nii lippide alla kui hiljem ka ette graniitkildu.

11kaevenne

10kaevulipid1

10kaevulipid

11kaevparast

Selleks ajaks olid meie sõnajalad sirgunud kevadise sõnniku toel hiiglaslikuks. Nii, et mu 160cm ema ei paistnud sealt tagant enam õieti väljagi 😛

12s6najalad

Peenramaal õitsesid elulõngad ja pojengid ja maasikad. Salatid ja redised ja kõik muu roheline kasvas mõnuga:)

13peenramaa

Ukse kõrval peenral õitsesid laugud, minu lemmikud!

14laugud

Kuna meil kevadist hobusesõnnikut jäi palju üle, siis tekitasime aia taganurka sõnnikukasti ja tõime turult neli kõrvitsataime. Alguses olid teised pisikesed ja nirukesed, aga pidevalt sadava vihma abil, said neist kiirelt uhkelt pikkust viskavad taimed!

15k6rvitsad

16vihm

Septembri keskel koristasime saagi. Palju tomateid jäi veel roheliseks, eks sel aastal saame taimed varem mulda panna. Targast raamatust lugesin, et kütmata kasvuhoonesse võib tomatitiaimed istutada juba siis kui öine temperatuur on +5C. Ja veel üks tarkus: ööseks ei tohi kasvumaja uksi kinni panna. Muidu tekib liigniiskus ja sellega koos ka hallitus.
Niisiis – meie esimese põllundusaasta saak (rääkimata terve suve kestnud sibulatest, redistest, salatist, maasikatest jne):

k6rvitsad

saagiga

saak1

Kõige suurem:
k6rvits

Advertisements

8 thoughts on “Peenramaa sünd

 1. Need maasikas-vaarikad mul emal kasvavad samuti ja no mulle ei maitsenud, aga samas kõik lapsed armastasid neid (aga no eks ma võtangi uusi maitseid väga kehvalt vastu) 🙂 Aga tead mis, see oli nii vahva lugemine, et mul tekkis tohutu igatsus juba sõrmed mulda suruda!

 2. Nii tore on keset talve lugeda aiandusest, ka endal tekis tahtmine semmneid külvama hakata :). Te olite ikka hiiglama tublid ja teie kujundus lihtsalt võrratu, kuna väikese maatüki maitsekas planeerimine on päris keeruline. Loodetavasti kajastad ka selle suve tulemusi sama kena fotoreportaazi ja hea jutuga.
  Üks küsimus ka – kust te hobusesõnnikut ostsite?

 3. Pärnu lehes oli kevadel kuulutus, kus müüdi hobusesõnnikut. Kena noormees tõi veoautoga ära. Kahjuks pole mul enam kontakti alles.

 4. Imeline, kui palju jõuavad ära teha need, kes on tõeliselt asjast huvitatud ! Ja oluline on muidugi omada ka nö “rohelisi näppe” ! Oma aia viljad on loomulikult parimad ! Au ja kiitus teile kõigile !
  Toda maasikvaarikat olen maitsta saanud ja see meeldis mulle. Kahjuks kohe taimi endale ära ei ostnud ja nüüd loodan, et ehk mõnel laadal (nt Türil) kohtun nendega uuesti.
  Edu ja mõnusaid aia-elamusi selgi aastal !

 5. kuidas see kasvuhoone esimese aasta vastu pidas? kas oli hea ost või ikkagi liiga kerge, tuultele kättesaadav?
  Ja too aiasaaduste pilt – lihtsalt imeline!!!

 6. Kasvuhoone pidas hästi vastu. Kinnitasime ta korralikult maak ülge ja ainus, mille üle nuriseda, on see, et kilekasvumaja on ikka palju umbsem kui klaasist! Katuseluugid oleks ka toredad… Aga pmst. võib rahule jääda. 🙂

 7. Appi kui hea pilt see on, kus te kolmekesi saagihunniku taga istute 🙂 Milline võidurõõm kõigi näost peegeldub!

 8. nii, paluks sellekevadisi uudiseid aiarindelt ka 😉 oleks inspireeriv lugeda!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s