Oleme otsapidi Šotimaal!

Ärasõidupäeva hommikul oli aega maa ja ilm. Andrus oli veel tööl, mina pügasin kodus hekki ja niitsin muru. Kohvrid olid küll veel pakkimata, aga aega tundus olema nii palju! Ja siis sai kell seitse ja kaheksa ja viimane tund enne ärasõitu oli täiesti pöörane!
Aga me jõudsime bussipeale!
Naljakas oli sõita – kell 9 ja juba hakkas hämarduma. Seoses sellega tekkis suur sügisetunne. Justkui oleks aastate eest kooli sõitnud. Pühapäevaõhtu, Tallinna buss, väljas rõske sügis. Brrr, ei olnud mõnus tunne! Peaks iPodi mõne sooja reggae plaadi laadima..
Jõudsime Ülemiste hotelli ja lootsime süüa saada. Ärasõit oli olnud nii kiire, et viimane söömine jäi kella kahe aega. Aga söögikohad hotellis olid jsut kinni pandud ning südaöise croissandi jaoks (mis oleks maksnud 4,50!!!) oli veel vara. Saime tühja kõhuga magama minna ja öösel kõhukorisemise peale üles ärgata.

Hommik lennujaamas oli rõõmsam, sest peale turvaväravaid saime süüa 😛
Leidsime ajakirja-raamatu poe vastast klaasist kapi, kus rippusid kõik kaardid, mis Tallinna Lennujaamale saadetud. Kaart oli ka koos nõelakese iga koha peal, kust kaart tulnud oli. Ja üllatus küll, aga Rootsi kaarti veel polnudki! Niisiis otsustasime selle triki ära teha ja kes lennujaama satub võib vaadata, kas meie kaart ripub seal stendil teiste hulgas 🙂

Seekordne tervitus kokpitist kõlas nii võimatult puises eesti keeles, et poolest jutust ei olnud võimalik üldse aru saada. Inglise keeles kostus see täpselt sama jubedalt. Nujah, võiks vist mõelda, et peaasi, et nad lennata oskavad ja lennuki kenasti kohale viivad. Kuigi oleks huvitav kuulata, kui kõrgel me lendale ja millise kiirusega.

Peale 45-minutilist lendu olime Rootsis ja seekord ei sõitnudki kohe linna, vaid sättisime end lennujaama hotellis sisse. Võõpasin küüned tumeroheliseks ja istusime Arlanda Expressi peale. Ka seekord nägime Stockis midagi, mida pole varem näinud. Mustkunsti? Küllap vist. Kaks tüdrukut istusid. Alumine maas, tema käes toru ja tema kohal teine tüdruk. Mismoodi see teine tüdruk seal kohal püsis, oli mõistatus kõigile neile sadadele inimestele, kes neist sel päeval mööda läksid. Meie suutsime välja mõelda ainult selle, et läbi toru läheb mingi väiksem toru, mille külge on kinnitatud iste, millel ülemine tüdruk istub. Igal juhul oli see trikk efektne!

Teel Djurgardenile nägime ka maailma suurimat purjekat Wind Surfi. Sel on seitse arvutiga juhitavat masti ja arendab kiirust kuni 15 sõlme. Ta nägi juba niisamagi uhke välja, mis siis veel täispurjeis!

Djurgardenil läksid meie teed lahku – üks meist läks kohe ilveseid vaatama ja teine veelkord Liljevahlsi käsitöömetsa imetlema. Seekord kõndisin läbi kõigi puude alused ja vaatasin üle kõik lehed. Imekaunis! Kui põnev oleks ise sellist lehte kujundada 🙂

Skansenisse jõudes kohtusime taas, Andrus oli ilveseid näinud ja rahul. Kuigi nood olid seekord kuidagi unised olnud. Toitsime pingil oravale muffinit ja läksime siis Skanseni kirikusse pisikesele teenistusele. Üks lugudest, mida laulsime, oli no nii tuttav! Oändlig Nåd. Täiesti piinlik blond hetk, kuni lõpuks meenus – loo nimi oli Amazing Grace!

Selle õhtu kõige aktiivsemad loomad olid kitsed ja lambad. Ülejäänud, kaasa arvatud ilvesed olid väga unised ja pesalembesed.

Lennujaama tagasi jõudsime hilja. Inimesed magasid pinkidel, põrandal. Mõni oli kohvritest majakese ehitanud ja magas seal sees tõeliselt heas voodis – magamiskott külje all, kotike pea all padjaks ja tekk peal. Suured saalid olid nii vaiksed ja poolhämarad.
Hommikul hakkas jälle kiire 🙂
Lendasime Edinburghi Nowegian airline`ga. See on üks variant odavlennufirmast ja seda oli ka tunda. Lennuk oli kena ja puhas, stjuardessid sõbralikud, lennuk kiire ja korralik. Aga lennule registreerimine nägi välja väga koba. Meilt küsiti 10x, kas meil ikka ühtegi teist dokumenti kaasas ei ole kui ID-kaardid? No ei olnud, EU ju! Tõmmu tibi kutsus ühe vanema proua endale appi ja koos nuputasid nad välja, et meid tohib ikka ID-kaartidega lennukisse lubada.
Seekordne lend läks kuidagi kiirelt. Mingil hetkel tundus, et lendame justkui vatiini peal. Pilved nägid nii kummalised välja. Lennuk oli kõrgel ka – 11km ja lendas keskmiselt 800km/h. Laest rippusid alla ekraanid ja sealt näidati multikaid :).

Edinburghi jõudis lennuk täpselt kahe tunniga. Meid ootas passikontroll. Huvitav küll miks? EU sisene lend, Stockis 2x passe kontrollitud, pilvepealt kedagi kaasa ei võtnud.. Aga saba läks kiirelt kuni meieni. Siis tekkis probleem – ID-kaardid! Kas meil ikka muud dokumenti kaasas pole? Tibi saagis kaarte läbi lugeja ja uuris ühest ja teisest küljest. Kas meil ikka tõesti muud kaasas pole!? Huvitav, kas mõni pildiga kliendikaart oleks aidanud..? Lõpuks läks ta meie kaartidega kuskile taharuumi. Tagasi tulles andis meile kaardid tagasi ja luges sõnad peale, et järgmisel korral tuleb meil ikka passid kaasa võtta.
Lennujaamast saab Airlinki bussiga Edinburghi linna. Väga hea vaatega kahekordne buss sõitis pool tundi ja peatus linna keskel. Sealt saime natuke mäkke ronida, mööduda olümpiarõngastest ja olimegi hotellis. Kus tekkis kohe probleem meie pangakaardiga – see ei töötanud! Igal pool mujal töötas, selles hotellis ei saadud raha kätte.. Pidime sularaha klappima ja saime nii ikkagi asjad korda.
Ei tea, mis sel päeval nende kaartidega küll sündis, et kogu aeg probleeme oli!?

Läksime otsisime linnast pangaautomaadi ja proovisime, kas raha välja võtta saab? Automaat andis meile raha küll, aga see oli natuke omamoodi.. Nüüd tuleb piinlik hetk! Šotimaal on oma raha! Naelad küll jah ja mündid on samasugused kui Inglismaa omad, aga paberrahad on neil enda omad. Samas saab poodides maksta mõlema rahaga. Ma pean häbiga tunnistama, et ma ei tulnud isegi selle peale, et Šotimaal võiks oma raha olla ja veeretasin automaadist saadud naelu mõnda aega näpuvahel..
Oma reiside jooksul oleme aru saanud, et parim viis kiirelt võõrast linnast aru saada, on istuda Sightseeingu bussi peale ja sellega terve tiir linnale peale teha. Nii tegime ka seekord. Päike paistis ja kahekordse bussiga on ikka väga ülevaatlik ringi sõita! Mõtlesin sõidu alguses, et kui ma kunagi pikemaks kui läbisõiduks Tallinna satun, siis teen ka ühe bussitiiru 🙂

Linnale tiir peal, astusime bussist maha uue atraktsiooni – Dynamic Earth – juures.

Bussis kiideti seda hirmsasti ja eks ta oligi huvitav, aga eelkõige tuleks sinna minna pisemate lastega. Tehakse ise maavärinat, tutvutakse igasugu ilmanähtustega nagu välgud ja tornaadod. Lahe osa meilegi oli 4D kino, kus mingil hetkel hakkas sadama piparmündilõhnalist lund. Peale nö. Kosmosereisi läbi maailma kujunemise ja ilmanähtuste tuli tore pooletunnine panoraamkino erinevate planeetide ilmast. Kes pole sellises kinos käinud, kus sinu kohal on valge kuppel ja sinna projekteeritakse film, siis soovitaks! Meile palju lähemal on selline võimalus Stockholmis, Cosmonovas.

Edinburghil on väga huvitava arhitektuuriga parlamendihoone ja selle ees kummalised jalgrattahoidjad. Need jätsid alguses mulje, et ka siin on vandaalid tegutsenud. Lähemal vaatamisel selgus siiski, et see on disain. Kiftid tegelikult!

Käisime mõnes sajast kašmiiri ja suveniiride poest ja leidsime, et šoti terjer on siin maal küll püha loom! 😛 Toidupoode me ei leidnud ja nii saigi ainsaks õhtusöögiks kodust kaasa võetud šokolaad. Lootsime järgmise päeva hommikusöögile..

Advertisements

3 thoughts on “Oleme otsapidi Šotimaal!

  1. Oi, kui tore jälle reisikirja lugeda! Mina pole ID kaardiga proovinudki siin lennata. Isegi minu vana sinisekaanelist Eesti passi uuritakse eest ja tagant. UK on küll EU liige, kuid pole liitunud Schengeni lepinguga, sestap passikontroll piiril. Poes küsige tagasi Inglise naelu, mujal võite hätta jääda Śoti naeltega.

  2. Hei, käin ikka seda blogi pidevalt lugemas, aga pole veel ise sõna sekka jõudnud öelda:D Nüüd saan kaasa rääkida, kuna käisin just hiljaaegu (maikuus) ise Šotimaal ja tegin just nimme testi, kas ID-kaardiga ka sinna saare peale lastakse. Pass oli igaks juhuks kotis olemas, aga seda polnud vajagi. Ei mingit probleemi! Mulle tundub, et see vist sõltub konkreetsest teenindajast. ID kaart on täiesti kehtiv dokument ka sealmaal.

    Jään aga huviga reisimuljeid ootama. Loodan, et ikka mägedesse ka plaanite minna, seal on imeilus!

    sircu

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s