20 aastat Eestit!

Eile oli see pidulik päev 🙂
Huvitav, kuidas mõned asjad jäävad meelde. Eredad hetked elust, mäletad täpselt neid tundeid ja tegevust, mida tol hetkel tundsid ja tegid.
20 aastat tagasi oli meil hoovis suur briketihunnik. Tassisime seda koos emaga kuuri ja ladusime riita – mina andsin kätte ja tema pani riita. Raadio seisis tabureti peal ja muusika mängis. Ühel hetkel muusika katkes ja hakkasid tulema ärevad sõnumid – putš Moskvas, Vene sõdurid ja tankid Eestimaal. Mäletan, et me ei jätnud oma tööd pooleli, vaid tegutsesime vaikselt edasi. Praegu mõtlen, mida võis tunda mu ema, kes oli lapsena Siberisse viidud ja seal lastekodus kasvanud. Isegi minul oli tol ööl selline tunne, et kohe ronivad sõdurid aknast sisse.
Järgmisel päeval teletorni ründamine, Savisaar kutsus inimesi appi. Nüüd näeme telekast, kuidas selle kutse peale mindi, suurte gruppidena, jooksuga!
Kas me praegu läheksime nii, nagu tookord?

ETV näitas eile huvitavaid saateid ja filme. Ajaloolisi kaadreid on lõpmata põnev vaadata! Alati ma kahetsen, et ei olnud tol ajal vanem. Et ei elanud Tallinnas. Et mul polnud siis veel fotoaparaati 🙂 Päevane saadete kava tekitas jälle sellise tunde, et eestlane olla on uhke ja hää 🙂 Ootasin huviga Vabaduse Laulu kontserti. Kava lugedes tekkis küll väike kõhklus, et kuidas need artistid, kes seal esinevad, vabadusest laulavad, aga põnev oli oodata.
Kahjuks ei näidatud telekas Justamendi esinemist, arvan, et see oleks tore olnud. Minu üllatuseks ei olnudki tegu selles mõttes vabaduse lauluga, et artistid esitasid igaüks oma repertuaari, vaid vähestel oli kavva võetud ka mõni isamaaline laul.
Kontserdi lõpp oli eriti omamoodi – peale Johansoni ja teistega regitamist, oleks kogu lauluväljakutäis rahvast kindlasti hea meelega edasi laulnud. Meie oma laule, neid, mida lauldi 20 aastat tagasi. Kasvõi meie enda filmimuusikat (Peale kontserti nägi ETV-s Viimset Reliikviat, kujutan ette küll, et lauluväljakul oleks rõõmuga lauldud kuidas saksad surevad 🙂 ). Aga lavale astus Sinead O’Connor, kes paistis olema üsna tusane, ropendas veidi ja esitas siis lugusid, millele oli päris võimatu kaasa laulda.
See on mitmes kord, kui ma mõtlen, et Eestis ei osata korraldada RAHVApidusid.
Aastaid tagasi oli Pärnus suur jaanituli. Igasugu kodumaiseid esinejaid oli, pimeduse saabudes süüdati uhke jaanituli ja siis ei tulnud lavale mitte mõni meie kohalik punt oma tuntud lauludega, vaid keegi välismaalane (ma ei mäletagi, kes see oli..). Inimesed seisid ümber tule. Vaatasid natuke selle põlemist, kuulasid ingliskeelset tümakat ja läksid siis ära. Oleks laval olnud Kukerpillid või Justament, oleks sellest saanud pikk ja mõnus rahvapidu. Kindlasti oleks tule ümber tantsitud. Rahvas oli seda nägu, et ootas midagi, mis oleks läinud südamesse ja õhku tõstnud!

Eile juhtus sama asi. Oli pidulik hetk kui 20. aastat tagasi Eesti Vabariik välja kuulutati. Rahvas luges koos sekundeid, lasi lendu valgeid õhupalle. Siis lauldi kõik koos regilaule, meeleolu oli terve päeva jooksul tõusnud, oleks pidanud tulema suure finaali koht, kus kõik praegused 20. aastased oleks ka tundnud seda tunnet, mis oli nende vanematel 20 aastat tagasi. Aga rahvusliku finaali asemel astus lavale morniilmeline Sinead O’Connor, kes hakkas laulma võõraid kurbi lugusid, millele ei osanud isegi kaasa ümiseda, laulmisest rääkimata.
Mis see siis oli? Päev otsa üleskruvitud meeleolu kadus kuskile ära. Telepildist oli näha, et sini-must-valgeid enam eriti ei lehvinud.
Ilmselt taheti pakkuda erilist kontserti (õigel ajal, õiges kohas, õigete ootustega publikule oleks see küllap eriline olnudki), aga ajastus oli nii vale! Sel hetkel oleks rahvale vaja läinud rahvapidu, kus oleks saanud oma hinge seest välja laulda. Koos esinejaga möirata, lippu lehvitada. Teha uut LAULVAT REVOLUTSIOONI! Eilse kontserdi lõpp tekitas aga tunde justkui oleks 50km maratoni läbinud jooksja lähenemas finišile. Ta teab, et ta võidab, rahvas juubeldab, ta pingutab viimaseid meetreid, süda juba hõiskab sees – ja siis, 2 meetrit enne kui saabub finišijoon, astub tema juurde korraldaja ja ütleb, et vabandust, tulge rajalt ära. Me siin otsustasime, et me ikka ei pea täna seda maratoni. Teine kord jälle!

Advertisements

5 thoughts on “20 aastat Eestit!

  1. Ma olen kontserdi suhtes sama meelt! Kui mingil hetkel tundus, et peaks ka minema, et lapsed seda “öölaulupeo tunnet” tunda saaks, siis nüüd olen rahul, et otsustasime koduse peo kasuks…sauna ja ise tehtud koogiga… oma perega koos:)

  2. Jagan Su tundeid, kuigi olin kohal ning kohapeal teadagi saab tugevama elamuse kui telepildi vahendusel. Aga vahepeal oli lausa nukker seista seal lava ees, vaadata neid esinejaid, kellest enamus nautles oma laulmist ja lavalolemist, aga kaasa elama see ei pannud, mingeid ülevaid tundeid ei tekitanud. Rahva harimise ja muusikamaitse kasvatamise võiks jätta mõneks muuks puhuks. Mingil hetkel karjusin isegi õele kõrva: “TAHAN IVO LINNAT!” Sellisel peol tahaks tõesti kõva häälega kaasa laulda ja üheskoos lainetada. Kõige parem tunne tekkiski hümni lauldes, see oli võimas! Ja regilaulu laulda oli ka tore. Aga ülejäänu oli lihtsalt üks kontsert.

  3. Päris huvitav oli lugeda, kuna arutasime teleka ees just seda sama. Sellist kava annab üheks kontserdiks ikka välja mõelda! Aga mis mulle Sinu puhul eriti meeldib, on see, et isegi kirumine, kui vahel väga harva seda teed, tuleb Sul optimistlikult välja!

  4. 🙂 Mul on veel üks kirumine plaanis 😛 Tea, kui optimistilik see saab olema. Aga põnevalt öeldud!
    Meil leitakse suurüritustele “põnevaid” korraldajaid. Selliseid, kes armastavad teha erilisi ja omamoodi asju, aga kes ei arvesta kontkesti, kuhu see eriline peaks sobituma. Jaanus Rohumaa (ilmselt Heidy Purga abiga) pani kokku eriilmelistest esinejatest kompoti. Ausalt öeldes ma juba kardan neid asju, millega seoses mainitakse Purgat..
    Reikopi nägemine tekitas minus kohutava Ringvaateigatsuse! Loodame, et enam ei pea seda pikalt ootama! 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s