Reisi planeerimine a la Susa – vol.1 sõit ja hotellid

Minult on nii mitu korda küsitud, mismoodi ma meie suviseid reise planeerin, mõtlesin siis, et tekitan siia ühe meie planeeritud reisi. 🙂

NB! Selle näidisplaneerimise juures ei ole iga euro loetud. Ma ei tee siia kõrvale hinnakalkulatsiooni. Loomulikult valin pakutavatest soodsaimaid variante, aga kuna konkreetseks rahakulutamiseks ei lähe, siis pilli lõhki ei aja.

Alguses peab olema muidugi sihtkoht, kuhu sõita sooviks, eksole. 😀
Valin praegu nii, et panen näpu arvutiekraanil olevale Euroopa kaardile. Ja selleks riigiks sai… Hispaania! 🙂
Ok, riik on olemas, nüüd peaks teadma, mis ajal sinna minna võiks.
Meie reisid on enamuses tingitud mingist üritusest – a la Victoria ja Danieli pulmad, Celtic Womani kontsert või lihtsalt see aeg, kui Lynxile puhkust antakse. Praegu valime lihtsalt niisama, seega võtame septembrikuu, kui Hispaanias peaks veel mõnusalt soe olema.

Käik nr. 1 – lennupiletid.
Selleks kasutame me www.sky24.ee lehte.
Selgub, et 1. septembriks otselende ei ole, liigutame aega: 30.august ja pileti hind: 139 EURi inimene.
Nüüd vaatame üle Riia lennujaama pakkumised. Selgub, et Barcelonasse Riiast hea hinnaga ei saa.
Helsingist? Helsingist saab, ühe inimese hinnaks tuleb 108 EURi.
Seega saaks Helsingist odavamalt, aga see on suhteline, kuna kõik oleneb reisi alguspunktist. Startides näiteks Pärnust, tuleb juurde arvestada taksosõit (reisile minnakse ju kohvrite ja kottidega) Pärnu bussijaama, bussisõit Tallinna, Tallinna taksosõit, ülesõit Helsingisse, sõit Vantaa lennujaama.
Tallinnast alustades võidaks ehk veidi.

Tihti tuleb lend Riiast palju odavam kui Tallinnast. Siis peaks muidugi arvestama sellega, et näiteks AirBaltic, millel lennupileti hind on odav, tahab lisatasu iga pagasisse mineva koti pealt, lisaks lennukis kohtade registreerimise tasu. Kokku võib kahe pileti hinnale lisanduda 50-60EURi! Ja siis ei jää suurest pileti hinna vahest midagi järele. Lisaks maksate iga ülekaalus oleva kohvri eest 15 EURi kilo ja lennukis ei saa tasuta mitte üht ampsu.

Estonian Airi küll kirutakse, aga meile on ta jätnud väga hea mulje. Ei ole ka peidetud lisatasusid.

Meie valime praegu Tallinna Lennujaama.
Seega: meie reis algab Tallinnast, 30.augustil kell 13:10
Lendame Estonian Airiga.
Otsime ka tagasõidu aja ja hinnad: selgub, et meie tagasisõidu päev saab olema 16.09. Lend algab Madriidist, viib Helsingisse ja seal ümberistumine ja Riiga. Jama muidugi, et vaja ümber istuda, aga kui selle lennu hinnaks on kokku 279 EURi, siis otse Madriid Helsingi (täpselt seesama lend?!) on hinnaks juba 731 EURi!
Minul pärnakana pole ka vahet, kas me sõidame koju Tallinnast või Riiast.
Kuna vedajaid on mitu, siis tuleks nende kõikide pagasireeglitega tutvuda – Estonian Air ja Finnair tagasiteel.

Muide – mulle meeldib väga kui reisi algus on ühes punktis ja lõpp teises punktis. Siis ei pea oma rännakul ringiga algusse tagasi jõudma, vaid saaks kogu aeg aina edasi minna 🙂

Nonii, sai selgeks, et me viibime Hispaanias 30.august – 16. september. Mõnus, pikk puhkus 🙂

Maandume Barcelonas, seega veedame siin ka esimesed 3-4 ööd.
Kogemustest – ühe öö kaupa ühes linnas viibida ei ole arukas. Isegi väikesest linnast ei saa mingit ülevaadet, kui jääte sinna vaid üheks ööks. Taolisel reisimisel tekib ka kiirelt tüdimus, sest lõpuks polegi muud kui kohver-buss-rong. 3 ööd kohapeal on miinimum, et sisse elada ja natuke linna ka näha.

Kogu edaspidise planeerimise aja on mul tavaliselt lahti külastatava maa kaart.
Esimesena panen tavaliselt paika marsruudi. Google map lahti ja reisi paika sättima.

Alguses ma mõtlen, kas me teame mingit kohta Hispaanias, kus me kindlasti käia sooviks.
Tean, et Gaudi uhkeid ehitisi tahaks kindlasti näha. Sevilla habemeajajast olen ka kuulnud ning Don Quijote`st. Samas pole mul muust Hispaaniast eriti aimu. Ühtegi härjavõitlust me näha ei soovi!
Reisi keskel ei sooviks ka lennujaamades konutada, seega tuleks linnade vahel liikuda rongidega, samas võiks rongisõitude pikkus piirduda u. 2,5 – 3 tunniga.

Külastamist väärivaid linnu võib otsida mitmeti.
*Vaadata kaardilt suuremaid punkte ja need üksteise järgi ritta panna.
*Tippida Google otsingusse fraase nagu:
What to see in Spain
Best places in Spain
Must see in Spain
Wonderful places in Spain
Interesting cities in Spain
jne. jne.
Lapsemeelsetele: funny things to look in Spain, in Spain with children jne.
Nende fraasidega tuleb välja erinevaid foorume, blogisid jne. mida lugedes saab põneva kava kokku sättida.
*Otsida Facebookist konkreetse linna turismileht, lugeda seda ja sinna küsimusi kirjutada.
*Lisada linnade nimesid järjest Google pildiotsingusse või Flickri otsingusse. Vaadata, mis imponeerib ja seda siis külastada.
*Otsida üles mõni Hispaania turistileht ja tutvuda seal pakutavaga.
*Lugeda läbi mõni ilukirjanduslik teos, mis käib selle maa kohta 🙂

Mina vaatan kõigepealt kaardilt linnu, siis kasutan pildiotsingut ja siis otsin lausejuppide järgi lisaks. Niimoodi muutub marsruut enne valmissaamist tihti 5-6x. Tühja ei lähe ka mõne reisiteatmiku lugemine. Neid on meie maalgi palju ilmunud, sealt saab huvitavaid tippe (N: Lonely Planet`i raamatus oli näiteks kirjas kõige kaunima päikeseloojanguga koht Veneetsias!).

Esimene linn – Barcelona.
Edasi tahaks minna Zaragozasse.
Esimesed kaks linna on olemas, seega saab valida hotelli, millest oleks lihtne pääseda raudteejaama, kust läheb rong Zaragozasse ja mis ei oleks Barcelona kesklinnast kaugel, et mitte kulutada tunde kohaloleku aega linna ja linnast välja sõidule. Pealegi – sooviks ju ka öist linna näha, seega on oluline, et hotell oleks soodsas kohas.
Linnades, kus on metroo, on kogu liikumine 15x lihtsam kui linnades, kus sõidavad vaid bussid ja trammid.

Alustame Barcelona hotellidest.
Hotelli puhul on esimene küsimus – mida reisija oma elupaigast saada soovib? Loomulikult eespool kirjeldatud asukoht. Aga kindlasti ka palju teisi punkte. Hea on need endale kirja panna ja siis nende järgi otsida. Võiks ka mõelda, mis EI OLE eriti oluline. St. et kui hiljem loed hotellis käinute arvamusi, ei arvesta näiteks külastaja antud miinuspunktidega hotelli lobby kollase vaiba eest kui sul endal pole tegelikult tähtis, et see vaip oleks nimelt punane ja mitte kollane.
Neid külastajate kommentaare võiks üldse kerge eelarvamusega lugeda, sest vahel annavad inimesed miinuspunkte täitsa imelike asjade eest a la liiga kõva linnulaul akna taga kasvaval puul või paadiliiklus Veneetsia kanalil, mis tekitas liiga suurt laineloksumise heli jne. Kui oled pärit vaiksest metsast ja kardad hääli, siis on alati abiks kõrvatropid ja silmaklapid 🙂

Meie valime oma hotelle nende kriteeriumite järgi:
1. Internetiühendus, mis võiks olla tasuta. Tihti tuleb selle eest eraldi maksta ja paljudes hotellides on wifi vaid lobbys. Aga sinna ma ju hommikul kell 6 reisikirja kirjutama ei lähe, eksole 🙂
2. Vaade aknast. Paljud muigavad selle peale, et hotellis käiakse ju ainult magamas, mis vaade? Aga mina vajan ilusat vaadet.
3. WC ja vannituba toas. Grupiga reisides võin ma vabalt magada kämpingus ja käia eraldi pesumajas pesemas – see kõik on siis jube lahe ja tekitab põnevaid elamusi (siiani meenutan, kuidas Norras sai duši all kiirelt liigutatud, et mündi eest lunastatud soe vesi otsa ei lõpeks 😀 )! Aga mehega kahekesi reisides tahaks me mõlemad teatud mugavusi.
4. Hommikusöök hinnas – see ei ole määrav reegel, sest kui reisida väljaspool Skandinaaviat, saab tihti hommikuks vaid kuklit ja moosi. Sellega harjub, aga kui seda pidevalt süüa, hakkab ära tüütama. Hommikusöök hotellis oleks sellepärast mugav, sest siis saaks hotellist välja astudes hakata kohe linnaga tutvuma, mitte tühjale kõhule täitekohta valima.

Tavaliselt on esimene koht, kuhu ma hotelli vaatama lähen Booking.com
Vaatame: Barcelona, kuupäevadel 30.08 – 3.09 (Barcelona on suur linn, veedame siin lausa 4 ööd).
Booking.com-is saab hotelle reastada eri moodi – hinna, tärnide, populaarsuse järgi (noored paarid, vanemad paarid, lastega pered jne).
Kui sealt on enamvähem sobivad hotellid leitud, siis otsin üles nende hotellide kodulehed, sest tihti tehakse seal veel paremaid pakkumisi. Meie Viini imelise 25hours hotelli leidsin aga nii, et toksisin Google`i otsingusse – “Hundertwasser hotel in Vienna”. 🙂 Hundertwasseri hotelli ei olnud, aga erilise otsijatele soovitati just seda.

Praegu toksisin otsingusse “Gaudi hotel Barcelona” ja üllatus-üllatus, kesklinnas on selline hotell lausa olemas! Kolmetärni hotell, paistab kenake. Hotelli kodukal pakutakse ka eriallahindlust 10% kui ööbid seal 4 või rohkem ööd.
Hetkel ei erine need kaks hinnapakkumist teineteisest eriti palju – booking.com`i ja hotelli koduka pakkumine. AGA – kui broneerid bookingust ja hiljem mingil põhjusel soovid kas hotellist loobuda või mõnes teises hotellis ööbida, siis saad kehtiva broneeringu tasuta lõpetada. Samas hotelli enda kodukal on hetkel kõige soodsama pakkumise juures kirjas, et raha tagasi ei maksta, st. broneering on siduv.
ALATI tuleb hotelli broneerides seda jälgida, mis tingimustel vajadusel raha tagastatakse.

Kui ma olen jõudnud nii kaugele, et hakkan hotelli broneerima, siis katsun ma netist leida selles hotellis olnute fotosid – vaatest, mis avaneb aknast. Tavaliselt seda ei leia, seega kirjutan ma oma broneeringu juurde kommentaariks, et oleksime väga tänulikud ilusa vaate eest ja palume kindlasti mittesuitsetajate tuba. Viimane on ka oluline, sest ükskord, kui pidime Tallinnas hotell Olümpias ööbima, saime suitsetajate toa ja see oli vastik – haises suitsu järgi!
Tihti antakse broneerimisel valida, kas magamiseks soovid twin-bed`i (2 eraldi voodit) või double bedi (1 suur voodi) või lausa queen bedi (üks ekstra lai voodi). Mõni hotell pakub lausa erineva täitega patju, eks siis tuleb nuputada, kas kõige mõnusam on uinuda pea pardi või luige sulgedega padjal või mikrokiust padjal. 🙂

Juba hotellis olles peaks endale selgeks tegema, mis ajal lahkumispäeval on vaja end välja kirjutada (meile tuli ühe hotelli kell 11:00 väikse üllatusena, tavaliselt on kell 12:00) ja kas neil on pakihoid, kuhu lahkumispäeval kohvrid võib jätta (pole ise kohanud, aga pidi olema hotelle, kuhu pommiohu kartuses kohvreid jätta ei saa) – seda läheb vaja kui laev/buss/lennuk/rong läheb alles õhtupoole, aga välja tuleb ju kirjutada juba hommikul.
Vahel tekib hirmus tahtmine hotelli minibaarist midagi võtta või vajadus hotelli asjade asemele enda asjad laduda. Sel juhul tuleb enne kapis olevate pudelite kergitamist veenduda, et kapis pole elektroonikat, mis kohe kui pudelit liigutada, loeb selle kasutatuks ja lisab teie hotelliarvele. Minibaarist kirvehinnaga jooke tarvitades olen ma paaril korral järgmisel päeval toidupoest baari samasuguse asendusjoogi ostnud (N: sama asi baaris 5.50 EURi, poes 1:50 EURi..).
Ok, aitab targutamisest 🙂
Järgmises osas käime Barcelonaga tutvumas, sõidame Zaragozasse ja vaatame, kuhu meie marsruut edasi viib.

PS: Tore kui tekib küsimusi või kellelgi on midagi lisada! Vastan kui oskan ja loen ise hea meelega teie reisitippe!

4 thoughts on “Reisi planeerimine a la Susa – vol.1 sõit ja hotellid

  1. Aitäh Sulle! Kui tõsiseks reisiks läheb, tulen siia lugema! 🙂 Ainuke selline planeeritud reis oli meil… üheks päevaks Tallinna! 😉 Mõtlesin kõik hoolega läbi, aeg oli ju piiratud. Otsisin välja kõik linnaliinibussid ja muu vajaliku, et linnas ei peaks aega raiskama. Järgisime oma kava üsna täpselt ja see päev jääb veel kauaks ajaks meelde! Aga välismaal olen käinud vaid sõpradel külas ja pole ise pidanud oma marsruudi ega hotellide eest muretsema.

  2. Tegelikult on see hämmastav, kuidas kellegi järel liikudes ei pane üldse tähele kuhu ja kuidas minnakse 🙂
    Tore kui sellest jutust saab abi olema!

  3. Ahaa, its good discussion concerning this piece of writing at this
    place at this webpage, I have read all that, so now me also commenting at this
    place.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s