Keerlen ja pöörlen..

Esimene koht, mida eile külastasime, oli Hundertwasseri maja ja küla.
Turistivoldikus oli sinnajõudmist kirjeldatud ühtmoodi, meie vaatasime, et saame teistmoodi lihtsamalt ja tuli välja, et ka huvitavamalt.
Sõitsime oma Volksteatri peatusest u-bahniga Rockhusgassele ja jalutasime veidi.
Ühe kunstigalerii aknalt saime idee, kuidas võiks kunagi vanu tabletilehti kasutada:

Üks kunstistuudio oli maja fassaadi kaunistanud:

Ja siis paistis nurga tagant Hundertwasser Haus!
Nagu järgmise pildi alumisest vasakust servast näha, lõi arhitekt tavalise maja, millele kunstnik on andnud oma ilme:

Viini linn, kes oli Hundertwasseri kunstist vaimustatud, andis talle ühe tänavanurga, et püstitada sinna maja. See ehitati aastatel 1983-1985, maja katusel kasvavad põõsad ja rohi, korruseid läbivad puud, põrandad on ebatasased, mis pidi Hundertwasseri sõnul olema “muusika sinu jalgadele”.
Kuna Hundertwasser ei olnud arhitekt, vaid kunstnik, vajas ta oma maja loomisel arhitekti abi. Viini linn leidis lõpuks mehe, kes oli nõus selles vallas aitama – Josef Krawina. Nende koostööst ei sündinud midagi head, sest arhitekt pani kõik joonlaua järgi paika ja Hundertwasser lõhkus kõik sirgjooned. Sellest tõusis nii suur tüli, et kunstnik palus linnalt võimalust vahetada arhitekti. Nii ka tehti ja Hundertwasseri uueks ja pikaajaliseks partneriks sai Peter Pelikan.
Hundertwasser ei võtnud selle maja valmimise eest sentigi tasu, sest ütles, et asi oli seda väärt – hoida ära ühe koleda maja kerkimine.

Kunstnik töötas selle maja kallal ise, otsides vanadelt ehitusplatsidelt telliseid ja sobitades värve.
Tegu on tavalise kortermajaga, mille elanikud ei suutnud lõpuks enam taluda, et pidevalt üritas keegi nende korterise pääseda ja näha, milline maja seestpoolt välja näeb. Nii ehitati maja vastu Hundertwasser Village, kus on näha maja interjöör.

Proovisime selle hullu maja kohvikus ära ka Viini kuulsa Sachertordi, mis maitses veidi nagu meekook, aga oli mitu korda magusam ja Lynx jõi oma elu kõige kallima kohvi: 5.20 EURi!!! Talle käib pidevalt pinda, et mina üldse kohvi ei joo, aga vat oleks praegu kaks sellise hinnaga kohvi pidanud tellima, mis siis oleks saanud..
Lõunasöök tuleb nüüd küll vahele jätta 😛

Villages sai teha endale ka meenemündi – lased 2 sendise raha masinasse sisse, see käib läbi pressi ja välja tuleb hoopis teistsugune “münt”. Kas kehtiva rahaga sellist trikki ka tegelikult teha tohib, on huvitav küsimus..

Nüüd saime trammiga sõita (Hertzgasse-Schwedenplatz) ja sealt edasi u-bahniga Pratersterni.
Läheme vaatama ja sõitma vana ja uhke vaaterattaga Riesenrad.

See uhke ehitus püstitati keiser Franz Josef I auks aastal 1897. Seda on kasutatud paljudes filmides, hullud inimesed on terve ringi jooksul hobusega majakese katusel seisnud ja 1944 põletati ratas maha. 1945 ehitati uuesti üles ja paari aasta pärast võeti käigust maha. Alles aastal 2002 leiti üles vahepal kaotsi läinud kabiinid, tehti neist näitus ja ehitati ratas moodsal kujul taas üles.
Nüüd on see üks ilmatuma kift ja haruldane atraktsioon! Ma olen küll mitme vaaterattaga sõitnud, aga sellisega esimest korda. Väga kift kogemus 🙂

Rattale sisenedes tehakse meist 4 pilti, lastakse üks välja valida ja peale sõitu saame oma mälestuse kätte. Tavaliselt on sellised pildistamised närvidele käivad – kehvasti ja möödaminnes tehtud. Nagu laevadesse sisenedes – plaks pilt valmis, kas sul on kilekott käeotsas vms, miski ei loe, peaasi, et kiirelt pilt tehtud saaks! Siin sätiti ja paigutati, lasti vaadata erinevates suundades ja paista erinevatel emotsioonidel. Lõpuks valisid ise sobiva pildi välja ja see pandi hästi kujundatud ja korralikult trükitud voldikusse. Lõpptulemuse kvaliteet on tähtis, siis käib igaüks palju meelsamini raha välja 🙂 Näiteks 9 EURi, nagu selle voldiku eest.

Igasse väiksesse vagunisse lastakse umbes 12-14 inimest. Sõidu ajal saab seal sees ringi jalutada, aga kogu kamp peab jälgima, et vagun oleks taskaalus, sest maa ja taeva vahel viltuses vagunis olla pole just meeldiv 🙂
Vaade linnale ja allpool laiuvale lõbustuspargile on uhke! Rauakolakas ise, koos pisikeste rootsipunaste majadega, muljetavaldav.

Kes hästi kõrgust ei talu, võib vaguni keskel oleval pingil istuda ja kaugusse vaadata.
Ma arvan, et see ratas ise ja sõit sellega on minu suurim elamus siit, Viinist.
Kes tahab lõbustuspargis lõbutseda, siis siin jagub igasugu põnevat tegevust alates hirmuäratavast kõrgel-kõrgel asuvast karussellist lõpetades lennusimulaatoriga Viini kohal ja vahakujude muuseumiga.

Kuna meil on tihe päev, siis keerame ninad järgmise huvitava koha poole – Donauturm.
252m kõrgune torn, mille vaateplatvorm asub 150m kõrgusel ja kust võib näha kuni 80km kaugusele.
Vaateratta juurest tornini jõudmiseks sõidame esmalt u-bahniga Pratersternist Kaisermühlenini ja sealt, kohe jaama eest bussiga nr. 20B otse tornini, peatus: Donauturm.

Vat siin on koht, mis mulle ei meeldi – lohakalt ja jooksupealt tehakse sinust mõned pildiklõpsakad, mida hiljem üritatakse 7 EURi eest maha müüa.
Aga lift, mis torni viib, on äge! Sõidab 6,2m sekundis ja on klaaskatusega. Sisse astudes kustub valgus ja sa näed üles vaadates, kuidas lagi kiirelt läheneb 🙂
Vaated ülevalt terrassilt võtavad hinge kinni! Nii vaade kaugemal olevale kesklinnale kui otse alla elumajade rajoonile.

Ekstreemsuste otsijad saavad sealt tornist benji hüpet sooritada, mõnusat äraolemist soovijad võivad aga pöörlevas restoranis endale midagi head tellida. Meie tellisime jäätist (Lynx sai ka jube hea grillitud lihatükkidega salati) ja tegime süües koos restoraniga 3,5 tiiru ümber torni telje.
Ühel hetkel olime õigel ajal, õiges kohas, Lynxil õige objektiiv fotokal ees, sest meie alt lendas läbi luigekolmnurk! Erakordne vaade!

See oli olnud väga tihe päev, aga ometi oli mul veel üks tahtmine – käia jalutamas pimedas, tuledes linnas. Seega sõitsime torni juurest hotelli, puhkasime seal tunnikese kuni pimedaks läks ja suundusime siis linna. Vaene Lynx oli küll täiesti läbi, aga tuli siiski minuga kaasa 🙂
Mul oli üks põhjus veel, miks pimedat linna vaadata – mul on nüüd star-filter, mis tavalistest linnatuledest tähekesed teeb, seega tahtsin ma väga seda katsetada.
Peab ütlema, et Viini kaunid kohad, nagu näiteks pargid, olid kehvalt valgustatud. Samuti lülitatakse suurte ilusate hoonete fassaadivalgustus juba kell 11 välja ja purskkaevud öösiti ei tööta. Kokkuhoid tõenäoliselt. Aga turiste, kes pimedas ringi jalutasid ja uhkeid vaateid näha lootsid, oli palju.
Midagi me ikkagi nägime ja filter sai ennast näidata.

Muuseumikvartalis on sel aastal niisugused istumis-lösutamisalused. Klaasplastist, erivärvilsied, täitsa lahedad!

Natuke tuledes linna:

Hotelli lähedalt putkast ostsime veel paar vorsti ja sõime need siis koos tomatis ubadega ära.
Veel üks pilt, mida ma olen tahtnud nende päevade jooksul teha:

Selline lahe päev! Keerlemine ja pöörlemine 🙂

Lõpetuseks porin wordpressi aadressil – iga pildi, mis ma siia lisan, viskab ta teksti algusse, kust ma seda siis õigesse kohta pean kopima. Aega võtab ja tüütab ka :S
Aga saame hakkama 🙂
Täna sõidame Viinist ära Grazi.

Advertisements

3 thoughts on “Keerlen ja pöörlen..

  1. Sinu postitused on nii informatiivsed, et nende järgi saaks lausa omalegi reisi planeerida. Ja kes ei reisi, neile lihtsalt mõnusalt lõõgastavad ja ühtaegu ka harivad – kujutlusvõime tööle ja oleks nagu ise reisil käinud 🙂
    Bloggeris on ka see piltide lisamine nii, tüütu.

  2. Ole Sa tänatud, Viinis käidud! Olen Topeltlohega täiesti nõus, Sa oled sündinud reisiraamatu kirjutaja.

  3. 🙂 Tänan komplimentide eest! Kirjutada on päris mõnus, ainult puhkuseaegne hommikuti 6-7 vahel ärkamine pole kuigi lahe 😛 Aga päeval pole aega kirjutada ja õhtul on väsimus liiga suur. Kirjutamata ei saa ka jätta, sest hiljem on mõnus oma reise meenutada ja nagu näha on neil jutukestel ka lugejaid 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s