Rootsis käidud nagu niuhti!

Käisime emaga Stockholmis, käsitöömessil. Mulle oli see juba kolmas (või neljas..ei mäleta 😛 ), emale esimene. Tundub, et tal oli väga põnev ja mul on sest hea meel, sest olen juba ammu lubanud, et sõidame koos kuhugi. Nüüd siis käisime.

Mida uut sellelt Syfestivalenilt silma jäi?
Bunka broderi
Jaapanist pärit tikkimiskunst, kus kasutatakse spetsiaalset nõela ja rayon niite. Väga detailirohke ja peaks jätma õlimaali mulje. Proovijaid oli päris palju ja huvitav oli vaadata, kuidas saab tikkida ainult kanga ühelt poolt. Väike lõngakulu 😉

Kõlavööd
Müüdi kotikestes – vajalikud lõngad, alustatud vööjupp, muster, kõlad. Tundus, et huvilisi oli küll.
See oli üldse üks põnev laudade kooslus – kõlavööd, nõelutud kindad ja nõelumise õpituba, taimevärvid ja taimedega värvitud lõngad, erinevad linased ja villased kangad, viikingimustritega käevõrud.
Kange tahtmine oli endale üht sellist kotikest soetada, aga mõistus tuli ikka koju 🙂

Sel aastal oli igat sorti telgi ja vokke ja villakrusse!

Ja Haapsalu Salli raamatuid!
Sel ajal kui mina nende lettide ees seisin, kus raamatuid müüdi, vaatasid meie salliraaamatut mitmed. Ja küsisid, et kas rootsikeelset ka on. Kahjuks ei olnud ja sellepärast jäi palju eksemplare müümata!
Mida oli, olid rootsikeelsed mustrite komplektid – Haapsalu salli muster, lõng ja õpetus. Maksid 150 – 200 SEKi.

Nagu ikka oli tohutult õmblus- ja tikkimismasinaid, lapitehnika kangaid ja töövahendeid, lõngu, scrapbookingu pabereid, lõikureid, templeid jne jne.
Mina jumaldan endiselt rootslaste rahvusliku käsitöö nurgakest, kus on võrratud tikandid!

Ostsin ka endale sealt laualt midagi, aga need on vaja esmalt valmis teha ja alles siis lehvitama hakata 🙂

Kaks päeva, mis me Stockholmis veetsime, olid imelised! Päike paistis selges taevas 🙂
Hoolimata sellest, et hooaeg on ammu möödas, oli vanalinn rahvast umbes. Mul hakkab tunduma, et Stockholmi vanalinnas ei olegi sellist aastaaaega, kui seal tohutud rahvahordid ei liigu.
Vanale turule oli kuusk juba püsti pandud ja selle all istus pikajuukseline noormees, kes mängis wokpanni 😛 Noh, esmamulje oli selline, et on panni tagurpidi pööranud ja mängib sellel. Tegelikult on lugu hoopis peenem! Tegu Šveitsist pärit pilliga, mil nimeks Hang (Hung?). Poisil oli “panni” juurde kirjutatud hung, netis on palju infot hangi kohta. Mine võta kinni, kumb on õige! Kõlas igal juhul täiesti uskumatult!

Nüüd tuleb tark info kõigile, kel plaanis Rootsi sõita. 🙂
Misk me üldse selle avastuseni jõudsime? Nimelt liigub praegu Eestist Rootsi vaid üks laev üle päeva. Mitte igal õhtul, nagu tavaliselt. Aga meil oli vaja minna neljapäeval ja tulla laupäeval. Seega tuli otsustada, mismoodi tagasitulek planeerida. Kas laevaga läbi Helsingi ja Tallinna, laevaga läbi Riia või lennukiga. Peale igasugu hinnaüllatusi jäime Riia juurde. Siit tuleb info, miks!
1. Pärnust reisi alustades pole vahet, kuhupoole sõita – kas Tallinna või Riia poole! Seega pole vahet ka kustpoolt tagasi tulla.

Kulutused liinil Stockholm-Tallinn:
Takso sadam-bussijaam: 100.-
Laevapilet B-kajutiga: 2028.-
Bussipilet Pärnu: 2×110.-
KOKKU: 2348.-

Kulutused liinil Stockholm-Riia:
Laevapilet B-kajutiga: 1534.-
Bussipilet Pärnu: 2×205.-
KOKKU: 1944.-

Vahe pole suur, aga piisav. Vahe muutub suuremaks, kui valida teiste klasside kajuteid!
Lisaks väljub Riia sadamast ekstramugav Hansabussi buss vaid 40 minutit peale laeva saabumist. Ei mingit taksoprobleemi – seisad sadama ees, tuleb buss, juht mässab su kottidega sel ajal kui sina oma riided reisisaatjale ulatad ja tema sind suurde ja pehmesse nahktooli juhatab. Isegi süüa ja juua saab soovi korral 🙂 See muidugi maksab.
Mulle meeldis ka sissesõit Riiga – tund aega kaubasadamate ja kalamehepaatide vahel 🙂 Põnev!
Ma arvan, et me hakkame edaspidigi Riia kaudu Stocki sõitma. Selle avastasime ju juba suvel, et lennata tasub Riia, mitte Tallinna lennujaama kaudu.

Riia sadam on üsna linnakeskuse lähedal, nii et kui on soovi linnapeale minna, siis saab sinna vabalt jalutada. Loomulikult ootab Sightseeingu buss otse sadamaukse ees 🙂 Ka selle küljel on kiri: www.hansabuss.ee

Selline seiklus sel nädalavahetusel 🙂

Ahjaa – Rootsis olles nägime ajalehti suurte pealkirjadega, et Rootsi kuningas on sattunud suurde skandaali. Kodus selgus, et keegi on tema noorpõlveseiklustest raamatu ilmutanud. Ja skandaalinäljas rootslased on selle paari päevaga ära ostnud. Tuleb välja, et keegi kuninga armuke on oma seiklustest jutustanud (ja nüüd on imestunud, et tema kohta halvasti arvatakse! MIKS imestunud???).
Mis ma oskan öelda.. Ütleme nii, et mul oli rootsalstest veidi teistsugune pilt. Liiga idealiseeriv, nagu ilmneb. Ma arvasin, et nemad ei torma tobedate skandaalide peale kohale nagu sipelgad koogitükile. Aga näe, karge ja uhke põhjamaa rahvas – liputa nina ees skandaaliga ja pole nad paremad midagi. Pettumus!
Kuninga seikluse kohta – kellel meist ei ole noorpõlves seiklusi olnud? Aga mis see teiste asi on? Miks peavad võõrad inimesed, ajakirjanikud, oma sugulased jne toppima oma ninasid kellegi isiklikku ellu? Selleks, et enda oma on lollilt elatud ja on rahustav lugeda, et näeee – ma pole ainus, kes käkkinud on? Ju siis.

Eriti nõme on see, et samad autorid plaanivad raamatut ka kuninganna Silviast.
Miks mind tahab häbi ära tappa ainult sellele mõeldes? 
Olen pettunud. Rootslastes. Aeg läheb edasi ja inimesed matsistuvad üha enam.
Ja mul on sellest tõeliselt kahju!

Advertisements

4 thoughts on “Rootsis käidud nagu niuhti!

  1. Superilus tikandiga padi!
    Ja mõelda vaid, et meil müüb mõni valmis Haapsalu salli selle hinnaga, mis seal muster ja lõng. Inimesed meil üldse ei mõtle, et töö maksab ka midagi ja tööd on sellega ikka piisavalt.

  2. Täpselt!
    Kusjuures seda märkasin ma ka, et tavalised tikitud linikud ja padjad olid odavamad kui rahvuslike mustritega! Küllap mõjutas ka see, et need suured rahvuslikud padjad olid paksul villasel kangal, tikitud täisvillastega. Aga isegi väike nõelapadi rahvusliku motiiviga maksis päris palju.

  3. Kui ma nüüd sellest kuninga-jamast õigesti aru sain, siis kestavad need peod tänaseni…
    Sel juhul on rootslastel täiesti õigus reageerida.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s